Wtorek, 11 maja 2021 r.

Historia Głębokiej


Głęboka wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Biecz, znajdująca się ok. 6 km na południowy wschód od Biecza. Głęboka administracyjnie należy do Biecza,natomiast wchodzi w skład parafii Harklowa. Głęboka początkowo stanowiła własność królewskąi należała do starostwa bieckiego. Później wieś została wyodrębniona ze starostwa bieckiego i stanowiła bezpośrednią własność królewską W ciągu dziejów wydzierżawiana była różnym rodom szlacheckim. W latach 1975 - 1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego.
Historia
W 1369 roku Kazimierz Wielki powierzył Mikołajowi z Nysy osadzenie wsi na prawie magdeburskim. Głęboka początkowo stanowiła własność królewską i należała do starostwa bieckiego. Później została wyodrębniona ze starostwa, pozostając jednak własnością króla. W ciągu dziejów wieś była wydzierżawiana różnym rodom szlacheckim. Zabytki i inne budynki wsi.
W 1870 roku ludność Głębokiej wynosiła 272 mieszkańców, obecnie jest prawie 2 razy większa. Wieś ma charakter rolniczy. Posiada walory widokowe. We wsi znajduje się dom kultury z siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej i filii Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu. We wsi znajduje się drewniany dwór Dulębów-Oczkowskich z przełomu XVI-XVII wieku.#22BB11

                    opracowanie: sołectwo Głęboka
© Copyright by sołectwo Głęboka 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone